Prawo jazdy, tak jak dowód osobisty, stało się dokumentem powszechnym i niezbędnym do funkcjonowania w społeczeństwie. Dla pewnych osób to luksus umożliwiający korzystanie z własnego samochodu, dla innych - źródło utrzymania rodziny. Aktualnie trwają prace nad ustawą o kierujących, która wprowadzi pewne zmiany w funkcjonujących dziś przepisach regulujących uzyskiwanie i posiadanie praw jazdy. Ale zanim to nastąpi, warto znać obowiązujące dziś kategorie praw jazdy i warunki ich uzyskania.
Każda osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym albo tramwajem, może rozpocząć szkolenie najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania prawa jazdy albo pozwolenia. Jeżeli osobą tą jest uczeń szkoły, której program nauczania obejmuje szkolenie osób ubiegających się o prawo jazdy, okres ten wynosi 12 miesięcy. Do egzaminu można przystąpić następnego dnia po ukończeniu wymaganego wieku.
Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:
a. osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;
b. uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
c. odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;
d. zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii;
Ponadto osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi udokumentować przebywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.